تلفن: 07136341807 - 09354167938

تشخیص ویروس ها بدون نیاز به آنتی ویروس

زمان مطالعه 5 دقیقه

الف) ویروس چیست؟

ویروس برنامه ی مخربی است که قدرت تکثیر و ازدیاد دارد و خود را از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر منتقل می نماید و همه ی کامپیوترها را مریض می کند در حالی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود و اجرا شدن آن در کامپیوتر بدون هیچ علامت و نشانه ای صورت می گیرد. . به خاطر همین قدرت تکثیر و ازدیاد و خاصیت بیماری زا، به آن ویروس می گویند.

ب)ویروس چگونه منتشر می شود؟

اگر یک کامپیوتر آلوده به ویروس باشد به محض این که فلش مموری یا هر گونه کارت حافظه ی موبایل، دوربین فیلمبرداری و دیگر انواع حافظه به آن وصل کنیم آن فلش مموری یا کارت حافظه نیز ویروسی می شود مگر که دکمه ی قفل Write Protect داشته باشد و دکمه را فعال نماییم. اگر آن فلش مموری آلوده را به کامپیوتر دیگری وصل کنیم به محض وصل شدن، کامپیوتر جدید را نیز آلوده می نماید بدون این که هیچ علامت یا نشانه ای دیده شود. البته اگر کامپیوتری ویروسی باشد نمی تواند CD و DVD را ویروسی کند ولی سیدی و دیویدی ویروسی قادر است کامپیوتر را ویروسی نماید. بیشترین معضل انتقال ویروس مربوط به فلش مموری است.

پ) آنتی ویروس چه کمکی به من می کند؟

آنتی ویروس تا وقتی که ویروسی نشده باشید می تواند بعضی ویروس ها را تشخیص دهد و جلوی فعال شدن آنها را بگیرد. مثل ماسکی می ماند که پزشک به دهانش می زند تا مریض نشود ولی هیچ آنتی ویروسی به طور صد درصد نمی تواند تمام ویروس ها را تشخیص دهد. فقط به منزله ی نوعی کمک خواهد بود. ضمناً پس از آلوده شدن کامپیوتر معمولاً آنتی ویروس نمی تواند ویروسش را پاک کند و تنها راه حل، تعویض ویندوز است. البته یادتان باشد که همیشه از کامپیوتر خود Image بگیرید تا از تعویض ویندوز بی نیاز شوید. راهنمای ایمیج گیری را با کلیک و رفتن به این لینک بخوانید.

ت) وقتی یک فلش مموری دارم از کجا بفهمم ویروسی است یا نه؟

1- ابتدا باید تنظیماتی را روی ویندوز خود انجام دهید تا نمایش پسوندها و نمایش فایل های مخفی و سیستمی فعال شود. برای این کار، در ویندوز xP و ویندوز 7 در My Computer دکمه ی Alt را می زنید و از منوی tools گزینه ی Folder Options را فعال می کنید. در ویندوز 8 و ویندوز 10 Folder Options را با کمی جستجو پیدا خواهید کرد. در آنجا به زبانه ی View می روید و گزینه ی Show Hidden Files را فعال می کنید. دو گزینه ی Hide Extensions و Hide System Protected Files را غیرفعال می نمایید. با این کار بعضی فایل هایی که تا به حال نمی دیدید در درایوهای مختلف و روی دسکتاپ ویندوز شما ظاهر می شوند که تعجب نکنید. آنها ویروس نیستند.
2- موقعی که می خواهید فلش مموری را به کامپیوتر وصل نمایید باید بدانید که در صورت ویروسی بودن فلش مموری یک فایل اتوران (autorun) روی فلش مموری ساخته شده که به محض وصل کردن آن به کامپیوتر، سیستم شما را آلوده می کند. البته در ویندوز 7 قبل از اجرای اتوران، ویندوز به شما پیغام می دهد که آیا می خواهید فایل را اجرا کنید؟ ولی در ویندوز اکس پی هیچ سوالی نمی کند و درجا فایل را اجرا می نماید. به هر حال می خواهیم اتوران را از کار بیندازیم.
3- هنوز فلش مموری را به کامپیوتر وصل نکرده اید. در ویندوز اکس پی به My Computer یا در ویندوز 7 به Computer بروید. کلید شیفت را روی صفحه کلید نگه دارید و فلش مموری را وصل کنید. کلید شیفت را رها ننمایید. این کار باعث غیرفعال شدن اتوران فلش مموری می گردد. در ویندوزهای 7 به بالا نیازی به نگه داشتن Shift نیست چون Autorun را به صورت خودکار اجرا نمی کنند.
4- پس از وصل کردن فلش، ویندوز شروع به خواندن این کارت حافظه ی جدید می کند و بعد از مدتی، گزینه ای به مای کامپیوتر اضافه می شود که مربوط به فلش مموری شماست. تا چند لحظه بعد از ظاهر شدن این گزینه همچنان شیفت را نگه دارید تا مطمئن شوید اتوران کار نخواهد کرد. سپس شیفت را رها نمایید.
5- روی نام فلش مموری خود راست کلیک کنید. مراقب باشید دوبار کلیک یا اینتر ننمایید. اگر در اینجا گزینه ی Autorun دیدید مطمئن باشید که فلش مموری ویروسی است ولی گزینه ی Autoplay خطری ندارد. اگر گزینه ی autorun را در راست کلیک ندیدید هنوز نمی توان قضاوت کرد. در همان منوی راست کلیک، گزینه ی Open یا Explore را بزنید ولی به هیچ وجه گزینه ی اتوران را نزنید.
6- با زدن گزینه ی اکسپلور، وارد فلش مموری می شوید و محتویات آن را می بینید. اگر فایل مخفی هم داشته باشد مشاهده می کنید. خوب دقت نمایید و ببینید آیا فایلی به نام Autorun.inf روی فلش می یابید یا نه؟ اگر این فایل موجود بود یعنی فلش ویروسی است. اگر فولدری به نام Recycler هم روی فلش بود مطمئناً محتوی ویروس است. اگر فایل یا فولدر مذکور را دیدید آن را پاک کنید یا لااقل پسوند فایل inf را تغییر دهید. مثلاً تبدیل کنید به in_ و به این ترتیب اجرای خودکار ویروس غیر فعال می شود. اگر دو نام مذکور را ندیدید به احتمال زیاد فلش مموری بی خطر است ولی هنوز به یک نکته باید دقت کرد.
7- ویروس ها همیشه در فایل هایی با پسوند Exe یعنی فایل اجرایی (executable) مخفی می شوند. در حین کار با فایل ها و فولدرهایی که روی فلش مموری وجود دارد اگر به فایلی ناشناس با پسوند exe برخورد کردید آن را اجرا ننمایید چون احتمالاً ویروس است. آن فایل را پاک کنید یا پسوندش را از exe تغییر دهید به ex_ تا از کار بیفتد. اگر فلش مموری مال خودتان نیست چیزی را از آن پاک ننمایید و فقط تغییر پسوند بدهید تا از کار بیفتد.
8- به خاطر داشته باشید که تمام فایل های exe ویروس نیستند. همه ی برنامه های اجرایی، پسوند exe دارند. اگر آن برنامه ی اجرایی را خودتان روی فلش ریخته اید یا منبع مطمئنی به شما داده اجرای آن اشکالی ندارد ولی اگر فایل اجرایی ناشناس روی فلش دیدید به هیچ وجه اجرا نکنید. به این صورت بدون نیاز به هیچ آنتی ویروسی می توانید با اطمینان صد درصد فایل های فیلم، صدا و عکس را از روی فلش مموری خود اجرا نمایید؟

سوال: آیا ممکن است فایل های فیلم، آهنگ و عکس هم ویروسی باشند؟
پاسخ: نخیر! ویروس فقط در فایل های exe مخفی می شود. فایل های فیلم و آهنگ و عکس و متن هرگز ویروسی نیستند ولی اگر کسی فایلی را به نام فیلم به شما داد اما متوجه شدید پسوند آن exe است اجرا ننمایید.

سوال:آیافولدرها هم ویروسی می شوند؟
پاسخ: نخیر! فولدر ویروسی نمی شود اما می تواند حاوی فایل ویروسی باشد. اگر در یک فولدر، فایلی ناشناس با پسوند exe دیدید اجرا نکنید. گاهی هم فایل هایی با پسوند exe را می بینید که عکس آنها شبیه فولدر است ولی در واقع فایل هستند. به محض این که پسوند exe را دیدید بدانید که نباید آن را اجرا نمود.

در انتها باز هم تاکید می شود حتی حرفه ای ترین افراد هم گاهی با مشکلاتی روی ویندوز خود مواجه می گردند. باید در زمانی که ویندوز سالم است یک ایمیج (Image) از آن بگیریم تا وقتی خراب شد ناچار به نصب مجدد ویندوز و برنامه های آن نباشیم و فقط آن ایمیج را طی 15 دقیقه بازگردانی نماییم تا کامپیوتر مثل روز اول شود. چگونه ایمج بگیریم؟ ساخت ایمیج که من اسم آن را دیسک نجات می گذارم در این نوشته توضیح داده شده است. اگر مشکلی داشتید تماس بگیرید. جهت خرید فلش مموری ضدویروس دارای قفل سخت افزاری Write-Protect روی این لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو