تلفن: 07136341807 - 09354167938
ترجمه صوت و تایپ گفتار ، مقدمه (درس 1 پیاده سازی صوت)
Little boy in headphones playing games on computer sitting at table in home room. Child enjoying online learning and gaming technology. Gadget addiction. Vector flat cartoon illustration

ترجمه صوت و تایپ گفتار ، مقدمه (درس 1 پیاده سازی صوت)

زمان مطالعه 3 دقیقه

Last Updated on: 11 ماه قبل

ترجمه صوت ، تایپ گفتار یا پیاده سازی صوت یک مهارت شغلی به معنای تایپ و ویرایش متن آن فایل ها است که علاوه بر کاربردهای حرفه ای، کاربرد شخصی، آموزشی و اجتماعی دارد. نوشتن خبرنامه ها یا انتشار متن مصاحبه ها معمولاً مستلزم تبدیل صوت به متن و بعضاً ترجمه صوت و ویرایش آن است تا متنی ادبی و مناسب به دست مخاطبان برسد.

ترجمه صوت و تایپ گفتار به عنوان شغل

پیاده سازی صوت می تواند در تمام شهرهای کشور و خارج از کشور بازار کار داشته باشد. بیشترین کارفرمایان، شامل سازمان های بزرگ هستند لذا در شهرهای بزرگتر، رواج زیادتری دارد و تعرفه ی انجام آن نیز بسته به نوع و کیفیت کار در شهرهای مختلف فرق می کند. همه ی سازمان ها جلسات، همایش ها، سخنرانی ها، ارائه ها و مصاحبه هایی دارند که نیازمند تبدیل صدا به متن می باشد.

ترجمه صوت و تایپ گفتار برای سازمان ها چه اهمیتی دارد؟

هر گاه همایشی برگزار می شود، سازمان می خواهد متن آن را فرضاً در مجله یا سایت خود و یا در روزنامه و سایت های خبری منتشر کند. هنگامی که مناظره های ریاست جمهوری برگزار می شد، متن آن بایست فردای همان روز پیاده سازی و روی همه ی سایت ها منتشر می شد. این تایپ گفتار می توانست همراه با ویرایش، ترجمه فایل صوتی، زیرنویس گذاری برای فیلم و… باشد تا جهت مخاطبان تمام دنیا قابل استفاده گردد. گاهی تایپ گفتار و ترجمه صوت به این دلیل انجام می گیرد که بعداً اختلافی بین حضار جلسه پیش نیاید. مثلاً یک نفر می گوید: «شما فلان موضوع را در جلسه ی اول گفتید» و نفر دوم بیان می کند: «نه! من نگفتم». آن وقت متن پیاده شده را می آورند و بررسی می کنند که چه حرفی گفته شده! این کار در جلسات دادگاه، جلسات ارزیابی، دفاعیه و داوری پروژه ها کاربرد می یابد. گاهی سلسله نشست هایی می گذارند که ادامه ی یکدیگر هستند. مثلاً در شورای عالی انقلاب فرهنگی سلسله نشست هایی درباره مهندسی فرهنگی گذاشته می شود. یک نفر از جلسه پنجم به جمع حضار می پیوندد یا یک میهمان خارجی را در جلسه دعوت می کنند. باید بداند در نشست های پیشین چه مسائلی مطرح شد تا خود را به سایرین برساند. گوش دادن به فایل صوتی برای او سخت است ولی موقعی که متن یا ترجمه صدا را در اختیارش بگذارند خیلی سریع می تواند متن را مرور کند. در فایل متنی می توان به سرعت از قسمت های غیر ضروری گذشت و ضمناً Searchable است. اگر یک کلمه یا عبارت خاص را بخواهد جستجو کند سریعاً آن را در فایل متنی پیدا خواهد کرد در حالی که فایل صوتی قابل جستجو نیست. در موتورهای جستجو اگر متن گفتار یا ترجمه صدای آن را بگذاریم Searchable خواهد بود اما وقتی فایل صوتی را بگذاریم موتور جستجو قادر به پیدا کردن آن از روی کلیدواژه ها نخواهد بود.

ترجمه صوت و تایپ گفتار در کلاس های آموزشی

هنگامی که کلاس یا کارگاه آموزشی برگزار می شود، در اختیار داشتن متن گفتار استاد یا ترجمه فایل صوتی آن می تواند برای حضار داخلی و خارجی حائز اهمیت باشد. بخصوص در مورد دروس و همایش های تخصصی، اگر متن توسط یک پیاده ساز با IQ بالا و تسلط به زبان انگلیسی و آشنا با اصطلاحات تخصصی و همچنین مسلط به ادبیات فارسی انجام گیرد متن بسیار خوبی به دست می آید، اما هزینه تایپ گفتار و ترجمه صوت توسط نیروهای توانمند، بیشتر از کارهای عادی و دانشجویی می شود.

ترجمه صوت و تایپ گفتار به عنوان مهارت شغلی

کسانی که مهارت ترجمه صوت و تایپ گفتار را خوب فرا بگیرند می توانند یک کسب و کار آنلاین از داخل منزل خود شروع کنند و از تمام کشور سفارش کار بگیرند. کسانی که توانایی ترجمه صوت دارند از موسسات بین المللی خارجی نیز سفارش خواهند گرفت. حتی با استفاده از فناوری ایزی ترنسکرایب یا پیاده سازی آسان، نابینایان توانمند نیز قادر به انجام این کار هستند. ضمناً تایپ گفتار و ترجمه صوت و تصویر، پیش نیاز تمام استودیوهای دوبله اث. کسانی که کار دوبله انجام می دهند باید ابتدا متن فایل صوتی خود را بنویسند. چنانچه اصل فیلم فارسی باشد و فقط بخواهند صداگذاری کنند متن گفتار فارسی را می نویسند و ترجمه صوت انجام نمی دهند ولی وقتی زبان اصلی فیلم با زبان دوبله فرق کند باید پیاده سازی و ترجمه صوت از انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی یا به زبان های دیگر انجام گیرد یا زیرنویس گذاری شود. در انگلیسی، عبارت پیاده سازی صوت را Transcription می گویند. ترجمه را Translation می خوانند.

ترجمه صوت و تایپ گفتار ، آموزش صوتی

جهت گوش دادن به آموزش بالا در رابطه با ترجمه صوت و تایپ گفتار، دکمه Play را بزنید یا برای دانلود فایل، روی این لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو
×
×

سبد خرید